تعریف دو اصطلاح رایج بلاک چین: هش ریت و سختی شبکه
هنگام انتخاب دستگاه*ها و استخرهای ماینینگ، بسیاری از استخراج کنندگان ابتدا هش ریت و سختی شبکه مربوطه را بررسی می کنند. برخی از مبتدیان ممکن است با این اصطلاحات آشنایی نداشته باشند. بنابراین، معنی دقیق این اصطلاحات چیست؟
هش ریت یا قدرت هش به تعداد عملیات هش که می توان در هر ثانیه انجام داد اشاره دارد. با توجه به اینکه استخراج بیت کوین فرآیندی است که در آن ماینر دائماً یک عدد تصادفی را یافته و محاسبه میکند ، هش ریت در مورد بیت کوین به قدرت محاسباتی اشاره دارد. علاوه بر این، هش ریت شبکه، تعداد عملیات هش انجام شده در هر ثانیه توسط تمامی دستگاه*های ماینینگ در شبکه را نشان می دهد. هش ریت استخر تعداد عملیات هش انجام شده در هر ثانیه توسط تمامی دستگاه*های ماینینگ متصل به یک استخر استخراج را نشان می دهد. هش ریت دستگاه ماینر به تعداد عملیات هش انجام شده توسط دستگاه در شرایط ایده آل در هر ثانیه اشاره دارد.
اساسی ترین واحد هش هاش بر ثانیه (H/s) است. با این حال، با افزایش قدرت هش دستگاه*های ماینینگ، این واحد(هش بر ثانیه) به طور فزاینده ای ناکافی شده است، که باعث اختراع واحدهای هش دیگر، از جمله:
کیلوهش بر ثانیه که معادل هزار هش برثانیه است KH/s (1000 H/s)
مگاهش بر ثانیه که معادل هزار کیلوهش بر ثانیه است MH/s (1000 KH/s)
گیگاهش بر ثانیه که معادل هزار مگاهش بر ثانیه است GH/s (1000MH/s)
تراهش بر ثانیه که معادل هزار گیگاهش بر ثانیه است TH/s (1000 GH/s)
پتاهش بر ثانیه که معادل هزار تراهش بر ثانیه است PH/s (1000 TH/s)
اگزاهش بر ثانیه که معادل هزار پتاهش بر ثانیه است EH/s (1000 PH/s) و غیره.
در حال حاضر، هش ریت ماینرهای اصلی حدود 70-120 TH/s است.
منبع: glassnode
تصویر بالا تغییرات هش*ریت شبکه بیت*کوین را از سال 2016 نشان می*دهد. از سال 2017، هش*ریت بیت*کوین شروع به افزایش کرده است. اگرچه روند رشد با چندین افت مختل شده بود، این رقم به طور کلی روند صعودی داشته است. در حال حاضر، هش ریت بیت کوین تقریباً 201.5 EH/s است.
با وجود چنین رشدی، بلاک های بیت کوین همچنان با سرعت 1 بلاک در 10 دقیقه تولید می شوند. ممکن است برخی بپرسند: چرا افزایش قدرت محاسباتی ماینرها، تولید بلوک سریع*تر را به همراه نداشته است؟ این موضوع با مفهوم دیگری از بیت کوین – تنظیم پویا سختی شبکه (سختی استخراج) – مرتبط است.
از همان ابتدا، سیستم BTC، طراح تنظیم پویا سختی شبکه را معرفی کرده است. مقرر شد که با تولید هر 2016 بلوک، سیستم سختی شبکه 2016 بلوک بعدی را بر اساس کل زمان 2016 بلوک قبلی تنظیم کند. در شرایط عادی، تولید 2016 بلوک 14 روز (معادل 20160 دقیقه) طول می کشد. اگر تولید 2016 بلوک قبلی کمتر از دو هفته طول بکشد، سختی شبکه افزایش خواهد یافت. اگر برعکس باشد، سختی شبکه کاهش می یابد.
آخرین درجه سختی شبکه (D) بیت کوین تا 14 فوریه 2022 برابر با 26.69 T است. در وب سایت ViaBTC، می توانیم در هر لحظه میزان هش ریت شبکه و سختی شبکه را بررسی کنیم. علاوه بر این، با کمک ماشین*حساب سود ViaBTC، می*توانیم بازده روزانه را پس از اتصال ماینرهای خود به استخر تعیین کنیم. به عنوان مثال، با توجه به پاداش فعلی یک بلاک (6.25 BTC)، اگر هش ریت یک ماینر 1 TH/s باشد، بازده روزانه تخمینی 0.00000478 BTC خواهد بود.
منبع: ViaBTC
با توجه به رقابت شدید بین ماینرها و بالابودن هش ریت و سختی شبکه، ما به شما توصیه می*کنیم برای بازدهی ثابت به یک استخر استخراج ایده*آل متصل شوید، که به شما کمک کند از ضررهای طولانی*مدت در نتیجه هش*ریت ناکافی جلوگیری کنید. اگر مبتدی هستید، می توانید پیش از شروع استخراج، بازده تخمینی را با توجه به هش ریت و سختی شبکه فعلی تعیین کنید. همچنین می توان دوره بازگشت سرمایه و سود خالص را تخمین زد که به شما این امکان را می دهد هنگام خرید دستگاه*های ماینینگ و اتصال آنها به یک استخر، تصمیمات بهتری بگیرید و در نتیجه سود خالص را به حداکثر برسانید.
اخیرا، استخر ViaBTC برنامه سفیر ViaBTC را راه اندازی کرده است - کاربران می توانند با دعوت از دوستان خود برای استخراج در ViaBTC، جوایز کمیسیون تا 20٪ دریافت کنند. در همان زمان، ماینرهای معرفی شده که در ViaBTC ثبت نام کرده*اند، یک کوپن تخفیف 50 درصدی نیز برای هزینه*های استخراج تمام ارزهای دیجیتال، دریافت خواهند کرد که 30 روز اعتبار دارند. ViaBTC با ارائه حداکثر مزایا برای ماینرها، دوره بازگشت سرمایه استخراج را کوتاه می کند.