هزینه ماینر ها برای تولید بیت کوین


یکی از دغدغه های بزرگ سرمایه گذاران بیت کوین این است که ماینرها تصمیم به فروش بگیرند و با افزایش فشار فروش، قیمت این ارز دیجیتال باز هم کاهش یابد. با این حال، داده*های جدید نشان می*دهند که در قیمت*های فعلی، ماینرها نه*تنها در ضرر نیستند، بلکه سود هم می*کنند و میزان انباشت خود را افزایش داده*اند.


به گزارش کوین تلگراف، استخراج بیت کوین در قیمت*های فعلی بیشتر از هر زمان دیگری سودآور است و بنا بر داده*های جدید، احتمال اینکه ماینرها تصمیم بگیرند به*شکل دسته*جمعی فشار فروش این ارز دیجیتال را افزایش دهند، خیلی کم است.


در ۱۴ ژانویه (۲۴ دی)، کاربری به نام ونچرفاندر (VentureFounder) در توییتر به این موضوع اشاره کرد که حتی قیمت ۴۲,۰۰۰ دلاری بیت کوین هم ۲۰ درصد بیشتر از هزینه*ای است که ماینرها برای استخراج یک واحد بیت کوین می*پردازند.


حال این سوال پیش می آید که هزینه ماین هر بیت کوین چقدر است ؟


استخراج یک بیت *کوین به اندازه مصرف ۲۴واحد مسکونی در طول یک سال برق مصرف می*کند. مصطفی رجبی*مشهدی، سخنگوی صنعت برق این را گفته که یک آمار رسمی به حساب می*آید. با کمک همین جمله می*توان میزان برق لازم برای استخراج یک بیت* کوین را محاسبه کرد. آمار شرکت توانیر نشان می*دهد هر سال در ایران مشترکان خانگی رقمی حدود ۸۳ میلیارد کیلووات ساعت برق مصرف می*کنند و اگر این رقم را به تعداد ۲۸میلیون مشترک خانگی در کل کشور تقسیم کنیم، می*بینیم مصرف سالانه برق هر واحد مسکونی رقمی حدود دو هزار و ۹۵۰کیلووات ساعت است.با این حساب وقتی سخنگوی توانیر می*گوید یک بیت *کوین به اندازه مصرف ۲۴واحد مسکونی در سال برق مصرف می*کند، این یعنی احتمالا استخراج هر بیت* کوین ۷۲هزار کیلووات ساعت برق مصرف می*کند.


از طرفی، برخی نگران بودند که با کاهش دوباره قیمت بیت کوین، ماینرها فشار فروش را افزایش دهند؛ اما این افراد با مشاهده داده*های جدیدی که نشان می*دهند سود و زیان ماینرها در چه قیمتی سربه*سر می*شود، کمی آرام گرفته*اند.


ونچرفاندر، با اشاره به شاخص «هزینه*های تولید بیت کوین» تأیید کرد که هم*اکنون قیمت سر*به*سر بیت کوین برای ماینرها ۳۴,۰۰۰ دلار است.


همچنین وی در توییتر خود اینگونه گفت:


تسلیم شدن ماینرها همیشه دلیل اصلیِ بدترین ریزش های بیت کوین در دسامبر ۲۰۱۸ (آذر ۹۷) و مارس ۲۰۲۰ (فروردین ۹۹) بوده است. اگر قیمت بیت کوین کمتر از هزینه تولید آن باشد، این ریسک به* وجود می*آید که ماینرها بخواهند اقدام به فروش کنند. در مه ۲۰۲۱ (اردیبهشت)، که قیمت بیت کوین به زیر ۳۰,۰۰۰ دلار رسید، بازار با ریسک فروش ماینرها مواجه بود. اکنون اما هزینه تولید بیت کوین ۳۴,۰۰۰ دلار است؛ یعنی ۲۰ درصد کمتر از قیمت فعلی.