قانون گذاری کریپتو در ترکیه


رجب طیب اردوغان، از مدل اقتصادی جدید ترکیه و پیش*نویس قانون رمزارزها خبر داد. این قانون قرار است به زودی به مجلس این کشور فرستاده شود.
به گفته اردوغان، قانون کریپتو “بدون تاخیر” به پارلمان ترکیه ارسال خواهد شد.


وی در این رابطه گفت:
ما با ارسال آنی و بدون تاخیر این لایه به مجلس، در این زمینه اقداماتی انجام خواهیم داد. ترکیه با مدل اقتصادی جدید خود جهشی رو به جلو خواهد داشت و ارزش این را دارد تا ریسک* کنیم.


در ماه جولای(تیر)، ساکر ارجان گل(Sakir Ercan Gul)، معاون سابق وزیر دارایی، که در اوایل ماه جاری توسط رئیس جمهور برکنار شد، به رسانه های محلی گفت که مقررات ترکیه، چارچوب هایی را که در ایالات متحده و کشورهای اروپای غربی اجرا می شود، مدل می کند. قانون کریپتوکارنسی انواع مختلفی از دارایی های دیجیتال را تعریف کرده و اقداماتی را برای حمایت از سرمایه گذاران معرفی می کند.


با این حال، روی دیگر سکه واقعیت اقتصادی ترکیه را نمایش می*دهد و بدین شکل تغییر ناامیدانه ترکیه را توجیه می*کند. در چند وقت اخیر، لیر ترکیه یکی از بدترین سقوط*ها در تاریخ خود را متحمل شده و علیرغم تلاش دولت برای ترویج استفاده از لیر و محدود کردن پذیرش دلار و استفاده از رمزارزها (به عنوان راهی برای حفظ ارزش دلاری پول)، ترک*ها همچنان لیر خود را به دلار و یا رمزارز تبدیل می*کنند.


به نظر می رسد با توجه به اینکه روابط دیپلماتیک ترکیه با آمریکا در بهترین حالت خود قرار ندارد، استفاده از جایگزینی غیرمتمرکز برای دلار به منظور بهبود اقتصاد چندان هم کار اشتباهی نباشد.