رشد استیکینگ کاردانو


������ علی رغم افت قیمت پیوسته رمز ارز ADA، کاردانو با داشتن بیش از ۱ میلیون والت سپرده*گذار، رکورد جدیدی را در زمینه استیکینگ ثبت کرد و این در حالی اتفاق می افتد که شبکه در حال تجربه رشد در فضای کریپتو است. علاوه بر این، بر اساس CoinMarketCap، کاردانو به سرعت رشد کرده و به ششمین ارز دیجیتال بزرگ تبدیل شده است (از نظر ارزش بازار)


از زمان عرضه قراردادهای هوشمند در شبکه اصلی کاردانو (۱۲ سپتامبر – ۲۱ شهریور)، این بلاک چین توجه زیادی را به سمت خود جلب کرد و امیدهای کاربران برای تبدیل شدن این شبکه به «قاتل اتریوم» بار دیگر زنده شد.


������ کاردانو می*خواهد به پرکاربردترین شبکه رمز ارزی تبدیل شود که از انواع مختلف برنامه*های غیر متمرکز (DApps) در حوزه*های اقتصاد، سلامت، آموزش، زنجیره تامین، مدیریت و… پشتیبانی می*کند. به همین دلیل است که تیم مدیریتی این شبکه به رهبری چارلز هاسکینسون (Charles Hoskinson) به نقاط مختلف جهان سفر کرده و قراردادهایی برای بکارگیری کاردانو در این صنایع امضا می*کنند. و اما سوالی که پیش می آید این است که دلیل ثبت شدن این رکورد جدید برای کاردانو چیست؟


������������ یکی از مهم*ترین ویژگی*های بلاک چین کاردانو، الگوریتم اجماع اثبات سهم (PoS) آن است. برای اساس این الگوریتم، کاربران می*توانند توکن*های ADA خود را سپرده*گذاری کنند یا به عبارتی دیگر آن*ها را در اختیار بلاک چین قرار دهند تا علاوه بر حمایت از کاردانو، در فرآیند تایید تراکنش*ها شرکت کرده و در ازای آن پاداشی دریافت کنند.


قابلیت «گوگن» (Goguen) که با اعمال شدن بروزرسانی آلونزو (Alonzo) معرفی شد، امکان توسعه برنامه*های غیر متمرکز بر مبنای شبکه کاردانو را امکان پذیر کرد. در نتیجه این اتفاق، استیکینگ از طریق الگوریتم PoS در نقشه*راه کاردانو بیش از پیش مورد توجه گرفته است. در ضمن افزایش قیمت ۱,۴۰۰ درصدی ADA در سال ۲۰۲۱ هم باعث شد تا افراد بیشتری به کاربر کاردانو تبدیل شوند.
یکی دیگر از جدیدترین پیشرفت*های شبکه کاردانو، انتشار قرارداد*های هوشمند است. از این پس کاربران این شبکه می*توانند از خدمات بیشتری بهره*مند شوند.