افت قیمت شیبا اینو در سه هفته
ارز دیجیتال شیبا اینو (SHIB) بیش از 50 درصد از ارزش بازار خود را با گذشت سه هفته از زمان بالاترین رکورد خود در اواخر اکتبر از دست داده است.


قیمت این ارز در 24 نوامبر پس از اصلاح تقریباً 70 درصدی از بالاترین قیمت تاریخ خود یعنی 0.00008854 دلار، به 0.000037521 دلار کاهش یافت که البته قیمت آن بخش کوچکی از زیان خود را در روز جمعه جبران کرد، اما به دلیل حجم معاملات ضعیف تر، این حرکت غیرقطعی به نظر می رسید - یعنی تعداد کمی از معامله گران از روند بازگشت حمایت کردند.


برخی از تحلیلگران خاطرنشان کردند که پس از افزایش بیش از 1100 درصدی قیمت آن از اول اکتبر، یک عقب نشینی شدید در بازار شیبا اجتناب ناپذیر بود.


به عنوان مثال، یک تحلیلگر مستقل بازار، با نام مستعار جان ویک، اصلاح قیمت مداوم شیبا را یک "سیگنال برتر" نامید، بنابراین فروش بیشتری را در جلسات پیش رو پیشنهاد کرد.
حالا سوالی که پیش می آید این است که
آیا شیبا همچنان به ریزش خود ادامه می دهد یا خیر؟


ریزش 60 الی 70 درصدی قیمت یا حتی بیشتر از آن، در بازار ارز دیجیتال اتفاق چندان غیرمعمولی نیست. برای مثال، قیمت بیت کوین اوایل سال جاری در کمتر از سه روز از اوج ۶۵,۰۰۰ دلاری به زیر ۳۰,۰۰۰ دلار سقوط کرد، اما در ادامه قیمت به*طور کامل بازیابی شد و به اوج تاریخی جدید خود در ۶۹,۰۰۰ دلار رسید.


یکی از دلایل اصلی بازگشت ناپایدار بیت کوین، افزایش توجه عموم مردم به این ارز دیجیتال به*عنوان ابزاری برای مقابله با تورم رو*به*رشد در سراسر جهان است. با این حال در مورد شیبا اینو، همان طور که دیوید گوخشتین (David Gokhshtein)، از مشهورترین طرفداران این میم کوین گفته است، به نظر می*رسد که عامل اصلی جهش قیمت، فعالیت جامعه این ارز دیجیتال باشد.


بنیان*گذار گوخشتین مدیا (Gokhshtein Media) و مدیرعامل پک پروتکل (PAC Protocol)، گفته عملکرد صعودی شیبا اینو در سال جاری به* پشتوانه حمایت قوی جامعه این ارز دیجیتال است و این در حالی است که بسیاری از افراد مشهور و میلیاردها آن را تأیید نکرده*اند.


گوخشتین روز گذشته با انتشار توییتی از مخاطبان خود پرسید که آیا در کف*های قیمتی فعلی مشغول خرید هستند یا خیر. این حرکت تأکید دوباره او بر باوری است که به بازگشت احتمالی قیمت شیبا اینو پس از اصلاح ۵۰ درصدی دارد.


اصلاح قیمت شیبا اینو و نوسان در محدوده کانالی که به نظر می*رسد مربوط به بخشی از الگوی پرچم صعودی باشد، احتمال جهش قیمت را در آینده افزایش می*دهد.


به عبارتی دیگر، پرچم*های صعودی زمانی تشکیل می*شوند که رشد قیمت پس از یک جهش قوی برای مدت کوتاهی متوقف شود.


این الگو دارای یک کانال نزولی است که از دو خط روند موازی تشکیل شده است. در الگوی پرچم صعودی معمولاً قیمت سقف کانال را به سمت بالا قطع کرده و سپس به*اندازه ارتفاع کندل*های صعودی قبلی بالا می*رود. به این کندل*های صعودیِ پیوسته «میله پرچم» هم گفته می*شود.
بر اساس آنچه گفته شد، اگر در ادامه قیمت شیبا اینو از خط روند بالایی الگوی پرچم عبور کند و حجم معاملات هم افزایش داشته باشد، این احتمال وجود دارد که قیمت به اوج تاریخی جدید خود در ۰.۰۰۰۱۰۰۰۰ دلار برسد .