Siacoin چیست؟

Siacoin یک سرویس مبتنی بر بلاک چین و غیرمتمرکز برای ذخیره سازی فایلهاست.

هدف Siacoin ایجاد فضایی برای ذخیره سازی شبیه به دراپ باکس یا Google Drive و اصطلاحا کلوداستوریج مبتنی بر بلاک چین و با قیمت بسیار ارزان تر و امنیت بالاتر از کلودهای متمرکز است.
Siacoin در سال 2015 معرفی شد.
نماد سیاکوین در تابلوی صرافی های دیجیتال SC است.

برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: download.png
مشاهده: 549
حجم: 3.1 کیلو بایت

Siacoin چگونه کار میکند؟

Siacoin در شبکه دو جنبه دارد.
یک: خریداران فضای ذخیره سازی
دوم: فروشندگان یا تهیه کنندگان فضای ذخیره سازی.

وقتی شخصی تصمیم می گیرد فایلی را در Siacoin ذخیره کند در مرحله اول فایل او رمزگذاری می شود. سپس این فایل به بلاکهای بسیار کوچکی تبدیل می شوند و با افزونگی (redundancy حالتی شبیه به RAID ) در تمام شبکه Sia پراکنده و ذخیره می شوند.
امنیت ذخیره سازی در این روش بسیار بالاست به این دلیل که فایلها علاوه بر اینکه به بخشهای بسیار کوچکی تبدیل شده اند در شبکه پخش شده اند بنابراین اگر کسی قسمتی از فایلها را پیدا کند و حتی آنها را از حالت رمز خارج کند امکان استفاده از آنها را نخواهد داشت.
همانطور که اشاره شد این سرویس قابلیت افزونگی redundancy دارد و به عنوان مثال اگر فروشنده ای تصمیم بگیرد از شبکه خارج شود و فضا اجاره ندهد هیچ مشکلی برای فایلهایی که روی آن فضا بوده رخ نمی دهد زیرا کپی های دیگری از بلاکها در استوریج های دیگر وجود دارد.
درست مانند RAID یکی دیگر از مزایای آن علاوه بر حفظ دیتا در چند محل افزایش سرعت دسترسی به فایلها به دلیل وجود تعداد زیادی از بلاکهای یک فایل در شبکه است به نحوی که هر چه نودها یا میزبانهای بیشتری در شبکه وجود داشته باشد سرعت Read (دراینجا دانلود) فایل بالاتر می رود.

پس هر کس میتواند مقداری از فضای اضافه خود را در این شبکه برای مدت مشخصی به اجاره بگذارد.
برای کسب Siacoin علاوه بر اجاره دادن فضای اضافه دیسک، امکان ماین یا استخراج نیز وجود دارد زیرا هش ها در این شبکه نیاز به پردازش دارند. برای استخراج آن به ماشینهای ماینر مبتنی بر ASIC نیاز است ماشینهایی مثل Obelisk با قیمتی حدود 2000 دلار یا antminer-a3 شرکت بیت مین با قیمت حدود 2500 دلار .

آیا قیمت خرید فضا در Siacoin به صرفه است؟
در حال حاضر اجاره فضا در شبکه Siacoin به اضای هر 1 ترابایت حدود 45 Siacoin هزینه دارد که با توجه به قیمت آن در زمان نگارش مطلب 0.014 دلار (03-2018) و دلار حدود 4700 تومان هزینه اجاره هر ترابایت فضا در این شبکه حدود 70 تومان در ماه است. به نظر شما ارزش ندارد به جای خرید دیسک که عمر کوتاهی دارد از این فضا استفاده شود؟
البته این قیمت پایین ممکن است انگیزه کابران برای اجاره دادن فضای اضافی را نیز کم کند.

برای ورود به دنیای Siacoin ابتدا سری به سایت این شبکه بزنید:

https ://sia.tech/get-started