کانال تلگرام تالار گفتگوی ارز دیجیتال

نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

موضوع: اتریوم چیست ؟

 1. #1
  کاربر تازه وارد
  تاریخ عضویت
  Mar 2020
  نوشته ها
  3
  تشکر
  0
  تشکر شده 2 بار در 2 ارسال

  اتریوم چیست ؟

  مقدمه

  برای این به طور کامل بدانیم اتریوم چیست و چه کاری انجام می*دهد و چگونه می*تواند به طور بالقوه در جامعه ما تأثیر بگذارد، مهم است که بدانیم خصوصیات اصلی آن چیست و چگونه با رویکردهای استاندارد متفاوت است. اتریوم یک سیستم غیرمتمرکز است، به این معنی که توسط هیچ نهاد حاکم واحدی کنترل نمی*شود. اکثریت مطلق خدمات، مشاغل و شرکت*های آنلاین بر روی یک سیستم متمرکز حاکمیت ساخته می*شوند. این رویکرد صدها سال است که مورداستفاده قرار می*گیرد و درحالی*که تاریخ بارها و بارها ثابت کرده است که این یک نقص است، ولی وقتی طرفین به یکدیگر اعتماد ندارند، اجرای آن هنوز هم ضروری است.یک رویکرد متمرکز به معنای کنترل یک نفره است، اما همچنین به معنای یک نقطه شکست است که باعث می*شود برنامه*ها و سرورهای آنلاین برآمده از این سیستم در برابر حملات هکرها و حتی قطع برق بسیار آسیب*پذیر باشند. علاوه بر این، بیشتر شبکه*های اجتماعی و سایر سرورهای آنلاین نیاز دارند تا کاربران حداقل برخی از اطلاعات شخصی خود را ارائه دهند، که سپس در سرورهای آن*ها ذخیره می*شود. این اطلاعات از آنجا می*تواند توسط خود شرکت، کارکنان سرکش یا هکرها به راحتی سرقت شود.


  اتریوم چیست ؟

  اتریوم، به*عنوان یک سیستم غیرمتمرکز، کاملاً خودمختار است و به*هیچ*وجه توسط کسی کنترل نمی*شود. این یعنی هیچ نقطه مرکزی شکستی وجود ندارد، زیرا از هزاران رایانه داوطلب در حال اجرا در سراسر جهان تشکیل شده است و این بدان معنی است که هرگز آفلاین نمی*شود. درک این نکته مهم است که اگرچه اتریوم و بیت*کوین دائماً با یکدیگر مقایسه می*شوند، اما این دو پروژه*هایی کاملاً متفاوت با اهداف کاملاً متفاوت هستند. بیت*کوین اولین رمزارز و یک سیستم انتقال پول است که با یک فناوری دفترکل عمومی توزیع*شده به نام بلاک چین ساخته و پشتیبانی می*شود.اتریوم فناوری پشت بیت*کوین را گرفت و آن را تغییر داد و قابلیت*های خود را به*طور قابل*ملاحظه*ای گسترش داد. اتریوم یک شبکه کامل، با مرورگر، زبان کدنویسی و سیستم پرداخت خود است. از همه مهم*تر این شبکه، این امکان را به کاربران می*دهد تا برنامه*های غیرمتمرکز را در بلاک*چین اتریوم ایجاد کنند.این برنامه*ها یا می*توانند کاملاً ایده*های جدید یا بازنویسی غیرمتمرکز مفاهیم موجود باشند. این رویکرد تعداد واسطه*ها و کلیه هزینه*های مرتبط با دخالت شخص ثالث را کاهش می*دهد. به*عنوان*مثال، تنها سود حاصل از «لایک» و «به اشتراک گذاشتن» پست*های خواننده*های موردعلاقه کاربران در فیس*بوک، از تبلیغاتی است که در صفحه آن*ها قرار دارد و مستقیماً به فیس*بوک منتقل می*شود. در یک نسخه اتریوم از چنین شبکه*های اجتماعی، هم هنرمندان و هم مخاطبان برای ارتباط مثبت و پشتیبانی پاداش دریافت می*کنند. به طور خلاصه، اتریوم یک پلتفرم نرم*افزاری توزیع*شده منبع باز و مبتنی بر بلاک*چین است که به توسعه دهندگان امکان می*دهد برنامه*های غیرمتمرکز را بسازند.
  قوانین و قراردادهای حاکم بر اتریوم

  کل سیستم اتریوم توسط یک سیستم جهانی با نام «گره» (node) پشتیبانی می*شود. ابتدا باید بدانیم گره در اتریوم چیست و چه کاربردی دارد. گره*ها داوطلبانی هستند که کل بلاک*چین اتریوم را در دسکتاپ خود بارگیری می*کنند و کلیه قوانین اجماع سیستم را کاملاً اجرا می*کنند و شبکه را صادقانه نگه می*دارند و در عوض آن پاداش می*گیرند.این قوانین اجماع و همچنین بسیاری از جنبه*های دیگر شبکه، توسط «قراردادهای هوشمند» تعریف می*شوند. این قراردادها به گونه*ای طراحی شده*اند که به*طور خودکار تراکنش*ها و سایر اقدامات خاص درون شبکه را با طرفینی انجام دهند که شما لزوماً به آن*ها اعتماد ندارید. شرایط اجرای برای هر دو طرف در قرارداد از قبل برنامه ریزی شده است. تکمیل این شرایط یا هر کار خاص دیگری تراکنش را آغاز می*کند. بسیاری از افراد بر این باور هستند که قراردادهای هوشمند متعلق به آینده است و سرانجام جایگزین همه قراردادهای پیمانکاری دیگر خواهد شد، زیرا اجرای قراردادهای هوشمند امنیتی فراتر از قانون قراردادهای سنتی، کاهش هزینه*های تراکنش*های مربوط به پیمانکاری و ایجاد اعتماد بین دو طرف را فراهم می*کند.
  اتریوم همچنین ماشین مجازی اتریوم (EVM) را در اختیار کاربران خود قرار می*دهد، که اساساً به*عنوان یک محیط در زمان اجرا برای قراردادهای هوشمند مبتنی بر اتریوم عمل می*کند. این امر امنیت را برای کاربران فراهم می*کند.. ماشین EVM کاملاً از شبکه اصلی اتریوم جدا شده است، که آن را به یک جعبه ماسه*ای (sandbox) مناسب برای آزمایش و بهبود قراردادهای هوشمند تبدیل می*کند. این پلتفرم همچنین توکنی از رمزارز را با نام «اتر» ارائه می*دهد.چه کسی اتریوم را ایجاد کرد؟

  در اواخر سال 2013، ویتالیک بوترین ایده اتریوم را در مقاله*ای توصیف کرد که برای تعدادی از دوستان خود ارسال کرده بود. در نتیجه، حدود 30 نفر به بوترین مراجعه کردند تا بفهمند اتریوم چیست و چطور کار می*کند. او منتظر انتقادهایی بود که به اشتباهات در ایجاد این مفهوم اشاره کند اما این اتفاق هرگز نیفتاد.این پروژه در ژانویه سال 2014 به طور عمومی آغاز شد و تیم اصلی متشکل از ویتالیک بوتین، میهای آلیزی، آنتونی دی ایوریو، چارلز هوسکینسون، جو لوبین و گاوین وود بود. بوترین همچنین اتریوم را در یک کنفرانس بیت*کوین در میامی به نمایش درآورد و فقط چند ماه بعد این تیم تصمیم گرفت تا فروش عمومی اتر را برای تأمین بودجه این پروژه برگزار کند.

  آیا اتریوم یک رمزارز است؟

  اما واقعا تفاوت یک رمزارز با اتریوم چیست؟ طبق تعریف، اتریوم یک بستر نرم*افزاری است که قصد دارد به *عنوان یک اینترنت غیرمتمرکز و همچنین یک فروشگاه اپلیکیشن غیرمتمرکز عمل کند. سیستمی مانند این به ارز نیاز دارد تا بتواند منابع محاسباتی موردنیاز برای اجرای یک اپ یا یک برنامه را بپردازد. این جایی است که «اتر» وارد بازی می*شود.اتر یک دارایی دیجیتال است و برای پردازش پرداخت نیاز به شخص ثالث ندارد. با این*حال، این مفهوم تنها به*عنوان یک ارز دیجیتال کار نمی*کند، بلکه به*عنوان سوخت یا گاز (gas) برای برنامه*های غیرمتمرکز در شبکه عمل می*کند. اگر کاربر بخواهد چیزی را در یکی از برنامه*های اتریوم تغییر دهد، باید مبلغی را برای تراکنش پرداخت کند تا شبکه بتواند روند تغییر را پردازش کند. هزینه تراکنش به طور خودکار بر اساس مقدار «گاز» یک عمل محاسبه می*شود. میزان سوخت موردنیاز بر اساس میزان محاسبات لازم و مدت زمان اجرای آن محاسبه می*شود.تفاوت بیت کوین و اتریوم چیست ؟

  اتریوم و بیت*کوین ممکن است در جنبه رمزارز به نوعی شبیه به هم باشند، اما واقعیت این است که آن*ها دو پروژه کاملاً متفاوت با اهداف کاملاً متفاوت هستند. درحالی*که بیت*کوین تا به امروز خود را به*عنوان یک رمزارز نسبتاً پایدار و موفق نشان داده است، اتریوم یک پلتفرم چند منظوره است که ارز دیجیتالی آن اتر فقط جزئی از کاربردهای قرارداد هوشمند آن است. حتی هنگام مقایسه جنبه رمزارز، به نظر می*رسد این دو پروژه بسیار متفاوت هستند. به*عنوان*مثال، بیت*کوین دارای سقف ظرفیت 21 میلیون بیت*کوین است، درحالی*که عرضه بالقوه اتر عملاً می*تواند بی پایان باشد. علاوه بر این، میانگین زمان ماینینگ بلاک بیت*کوین 10 دقیقه است، درحالی*که اهداف اتریوم نباید بیشتر از 12 ثانیه باشد، این به معنی تأیید سریع*تر است.تفاوت عمده دیگر این است که این روزها ماینینگ موفقیت*آمیز بیت*کوین به مقادیر عظیمی از توان و محاسبات نیاز دارد و تنها در صورت استفاده از مزارع (farms) ماینینگ در مقیاس صنعتی امکان*پذیر است. از سوی دیگر، الگوریتم اثبات کار اتریوم، افراد را به ماینینگ غیرمتمرکز تشویق می*کند.شاید مهم*ترین تفاوت این دو پروژه در این باشد که کد داخلی اتریوم تورینگ کامل است، به این معنی که به معنای واقعی کلمه همه چیز را می*توان محاسبه کرد تا زمانی که قدرت محاسباتی کافی و زمان کافی برای انجام این کار وجود داشته باشد. بیت*کوین این توانایی را ندارد. درحالی*که یک کد کامل Touring، امکاناتی بی*حدوحصر را برای کاربران اتریوم فراهم می*کند، اما پیچیدگی آن نیز به معنای عوارض امنیتی احتمالی است.
  مزیت روش کار اتریوم چیست ؟

  همان*طور که قبلاً گفته شد، اتریوم بر اساس پروتکل بیت*کوین و طراحی بلاک*چین آن طراحی شده است اما به گونه*ای تنظیم شده است که می*تواند از کاربردهای فراتر از سیستم*های پولی پشتیبانی کند. تنها شباهت این دو بلاک*چین این است که آن*ها کل تاریخچه تراکنش*ها در شبکه*های مربوطه خود را ذخیره می*کنند، اما بلاک*چین اتریوم خیلی بیشتر از این کار را انجام می*دهد. علاوه بر تاریخچه تراکنش*ها، هر گره در شبکه اتریوم همچنین باید جدیدترین حالت یا اطلاعات فعلی هر قرارداد هوشمند درون شبکه، موجودی هر کاربر و تمام کد قرارداد هوشمند و مکان ذخیره شده را بارگیری کند.هر وضعیت در شبکه اتریوم، متشکل از میلیون*ها تراکنش است. این تراکنش*ها برای تشکیل «بلاک» گروه بندی شده*اند و هر بلاک به بلاک*های قبلی خود زنجیر شده است. اما قبل از اینکه تراکنش به دفترکل اضافه شود، باید اعتبار سنجی شود، این فرآیند ماینینگ نام دارد.ماینینگ فرآیندی است که گروهی از گره*ها قدرت محاسباتی خود را برای تکمیل چالش «اثبات کار» که اساساً یک معمای ریاضی است، اعمال می*کنند. هرچه کامپیوتر آن*ها قدرتمندتر باشد، سریع*تر می*توانند معما را حل کند. پاسخ به این معمای اثبات کار است و اعتبار یک بلاک را تضمین می*کند.بسیاری از ماینرها در سراسر جهان در تلاش برای ایجاد و اعتباربخشی یک بلاک با یکدیگر رقابت می*کنند، زیرا هر بار که یک ماینر ثابت کرد که یک بلاک اتر جدید ایجاد می*کند، توکن*های جدید اتر تولید و به این ماینر اهدا می*شود. ماینرها ستون فقرات شبکه اتریوم هستند، زیرا آن*ها نه*تنها تراکنش*ها و سایر عملیات درون شبکه را تأیید می*کنند بلکه توکن*های جدیدی از ارز را نیز در شبکه ایجاد می*کنند.  منبع :
  https://ramzar z. news/

 2. #2
  کاربر تازه وارد
  تاریخ عضویت
  Jul 2020
  نوشته ها
  1
  تشکر
  0
  تشکر شده 2 بار در 1 ارسال
  تفاوت*های بین بیت کوین و اتریوم


  اول اینکه بیت کوین تنها 21 میلیون کوین برای استخراج دارد و در مقابل اتریوم نامحدود است.


  دوم اینکه بلاکچین در حوزه بیت کوین تنها برای پیگیری تراکنش*ها مورد استفاده قرار می*گیرد و این در حالیست که اتریوم برای گسترش شبکه خود و همچنین موارد دیگر از بلاکچین استفاده می*کند.


  سومین تفاوت این 2 ارز را می*توان در سرعت تایید تراکنش آنها جستجو کرد. اتریوم تنها چند ثانیه برای تایید نیاز دارد و این زمان برای بیت کوین به چند دقیقه یا بیشتر می*رسد.


  چهارمین تفاوت بیت کوین و اتریوم در قیمت آنهاست. قیمت هر واحد بیت کوین در زمان تولید این مقاله بیش از 50 برابر قیمت اتریوم است.

 3. 2 کاربر مقابل از ramzweb عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

  coinmaster (07-12-2020),samanziv (09-06-2020)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •