معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت که اگر اقدام مؤثری در زمینه مصرف برق واحدهای استخراج بیت*کوین (ماینینگ) صورت نگیرد این امر به*شدت برای صنعت برق مشکل*ساز خواهد شد و ممکن است مجبور به اعمال تعرفه برق صادراتی برای استخراج*کنندگان شویم.


به گزارش ارز دیجیتال و به نقل از پایگاه*اطلاع*رسانی «ایران»، روز گذشته این موضوع در هیئت دولت بررسی شد و معاون وزیر نیرو نیز خبر داد که احتمالاً از هفته آینده نرخ تعرفه برق ماینرها برای واحدهایی که در حال استخراج ارز دیجیتال هستند، اصلاح می*شود.


همایون حائری معاون برق و انرژی وزیر نیرو می*گوید که نرخ در نظر گرفته*شده برای این بخش، همان نرخ صادراتی برق است و با تصویب آن هر واحدی اعم از کشاورزی، دامداری، اداری و حتی مدارس که مشخص شود در حال استخراج بیت*کوین هستند، باید با این نرخ هزینه برق مصرفی را بپردازند.


حائری معتقد است که برق در ایران به این خاطر ارزان است که رفاه حال مصرف*کنندگان داخلی بیشتر شود، نه آنکه از این برق ارزان برای کسب*وکارهای خارجی استفاده شود.


قیمت برق صادراتی چقدر است؟


همایون حائری در پاسخ به این سؤال که نرخ پیشنهادشده به هیئت دولت برای استخراج بیت*کوین چقدر است؟ توضیح می*دهد:


” نرخ صادراتی برق بسته به شرایط و فصل متفاوت است؛ اما با تأیید دولت برای استخراج*کنندگان ارز دیجیتال نیز این نرخ اعمال خواهد شد”


راه تشخیص متخلفان


حائری درباره نحوه تشخیص متخلفان می*گوید:


” برای تولید هر واحد از این نوع ارز دیجیتال، به*اندازه مصرف ۲۸ مشترک، برق استفاده می*شود که ادامه چنین روندی خطرناک است. ازاین*رو بعد از تصویب پیشنهاد ارائه*شده، همکاران ما به*دقت میزان مصارف را بررسی خواهند کرد و سپس سراغ هر مشترکی که مصرفش بالاتر از حد نرمال باشد، می*روند. ”
این مقام مسئول با ابراز نگرانی نسبت به سوءاستفاده عده*ای از برق ارزان، اظهار می*کند:


” اگر روند استخراج این ارزهای دیجیتال به همین نحو ادامه یابد، پیش*بینی می*شود مصرف آن*ها به بیش از ۲ هزار مگاوات برسد. تعیین نرخ واقعی برق صادراتی برای این فعالان کمک خواهد کرد استخراج ارز مجازی در مسیر درست قرار گیرد. بی*توجهی به این موضوع منجر به کمبود برق در ساعات اوج مصرف (پیک) خواهد شد. ”


به گفته معاون وزیر نیرو بعد از شناسایی متخلفان با آن*ها برخورد خواهد شد.


خاموشی نداریم، اگر…


صنعت برق سال گذشته در شرایطی قرار گرفت که با خاموشی*های متعددی مواجه شد. یکی از دلایل آن کمبود تولید برق از نیروگاه*های برق*آبی بود. حائری می*گوید به خاطر بارش*های اخیر، امسال این مشکل وجود ندارد و با افزایشی که طی یک سال اخیر در تولید برق رقم خورده است، امسال صنعت برق می*تواند پیک ۵۹ هزار مگاوات را نیز تحمل کند.


معاون وزیر نیرو توضیح می*دهد:


” به*طورمعمول در ایران سالانه ۵ درصد رشد مصرف داریم؛ اما سال گذشته با مدیریتی که انجام شد، پیک مصرف به ۵۷ هزار و ۹۷ مگاوات رسید که ۲.۹ درصد رشد نسبت به سال قبل خود داشت. امسال نیز اگر با مدیریت مصرف، میزان رشد پیک ۲.۵ درصد باشد، شاهد خاموشی نخواهیم بود؛ یعنی مصرف پیک امسال باید ۵۸ هزار و ۵۰۰ مگاوات باشد که مهار آن نیاز به صرفه*جویی تمام مشترکان دارد. “

هر هفته اخبار جدید را در سیتکس بخوانید.


www. citexco.com