پاور در ماینینگ یا حتی گیم یکی از ستون های مهم است که متاسفانه در بسیاری موارد به آن دقت نمی شود. یک پاور خوب در یک سیستم کامیپوتری باید علاوه بر تامین انرژی مورد نیاز دارای امکاناتی باشد که از خطراتی مثل آتش سوزی با خسارت به تجهیزات جلوگیری کند.

خوشیختانه برخی استاندارها مثل ATX برای پاور وجود دارد که بعضی موارد آن در پاورهای زیادی رعایت می شود و برخی در پاورهای گران قیمت و سرور مورد استفاده قرار گرفته اند.

(OCP) Over-Current Protection
جلوگیری از جریان آمپر بیش از حد با استفاده از مقاومت موازی و IC کنترل OCP صورت می گیرد و در صورتی که شدت جریان (آمپر) بیش از میزان مشخص شده باشد قطع می شود.

OVP/UVP (Over Voltage/Under Voltage Protection)
OVP برای کنترل ولتاژ و جلوگیری از رسیدن یا گذر از ولتاز مشخص شده مثلا +12 VDC است در صورتی که ولتاز از میزان مشخص شده عبور کند OVP آن را قطع می کند تا به تجهیزات آسیب نرسد. OVP برای 5VSB اجباری نیست و ممکن است در بسیاری از پاورها غیر فعال باشد

UVP برای قطع ولتاژ در صورتی که از حداقل تعیین شده پایین تر بود. پایین بودن ولتاژ به اندازه بالا بودن خطرناک نیست ولی امکان آسیب رساندن به قطعات زیادی در آن وجود دارد.

OPP (Over Power Protection)
محافظت از خروجی بیش از حد

OPP زمانی وارد عمل می شود که میزان حداکثر ظرفیتی که از پاور می گیریم بیش از توان آن باشد. در این حالت پاور باید به صورت خودکار خاموش شود. در برخی پاور ها آستانه OPP ممکن است 50 یا 100 و در برخی پاور ها حتی بیشتر باشد

OTP (Over Temperature Protection)

OTP همانطور که از نام آن پیداست وظیفه خاموش کردن پاور در زمانی که درجه حرارت از حد مجاز بالاتر باشد را دارد.

برای اینکه بدانیم یک پاور قابلیت OTP یا تشخیض دمای بالا را دارد اگر نگاهی به هیت سینک آن بیندازیم یک سیم به نام ترمیستور باید به آن متصل شده باشد که البته نامی برای آن نوشته نشده ولی از حالت بسته شدن به هست سینک که معمولا پیچ شده و دارای روکش محافظ است کاملا قابل تشخیص است. عکس زیر نمونه thermistor است:

برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: Thermistor .jpg
مشاهده: 627
حجم: 19.9 کیلو بایت

SCP (Short Circuit Protection)
محافظت از اتصال کوتاه

SCP که شبیه به فیوز یا کلیدهای محافظ جان عمل میکند با بررسی دائم جریان خروجی اگر اختلافی کمتر از 0.1Ω اهم پیدا کند بلافاصله پاور را خاموش می کند. بر اساس استاندارد ATX 2.31 هر خروجی 12V باید یک اتصال کوتاه مجزا داشته باشد.

هر گونه کپی یا استفاده از این مطلب تنها با لینک به این صفحه در Cashtalk.ir به عنوان منبع مجاز است.

منبع