همان*طور که احتمالا می*دانید، بیت کوین شکل فیزیکی ندارد و به*شکل دیجیتالی منتقل می*شود. بنابراین، برای خرید بیت کوین لازم نیست حضوری اقدام کنید، بلکه این کار به*صورت آنلاین و از طریق اینترنت انجام می*شود.

همچنین، سؤالی که همیشه برای افراد تازه*کار مطرح می*شود این است که آیا باید حتماً چند هزار دلار خرج کنیم و یک واحد بیت کوین بخریم؟ نه، حتماً لازم نیست یک واحد کامل بیت کوین بخرید. مانند طلا که می**توانید چند گرم از آن را خریداری کنید، بیت کوین هم تا هشت واحد اعشار قابل*تقسیم است و به*عنوان مثال می*توانید ۰.۰۰۱ از یک بیت کوین یا حتی به*اندازه ۵۰۰ هزار تومان بیت کوین بخرید.
اگرچه بیت کوین را می*توان به روش*های دیگری مانند گروه*های تلگرامی یا واتس*اپی و یا از افراد حقیقی خریداری کرد، امن*ترین روش، مراجعه به یک وب*سایت صرافی معتبر است. به*دلیل تراکنش*های نیمه*ناشناس بیت کوین، خرید این ارز دیجیتال از طریق شبکه*های اجتماعی و افرادی که شناخت کافی از آنها ندارید، ریسک بسیار بالایی دارد و در صورت کلاهبرداری، پیگیری*های قضایی بعدی بسیار مشکل خواهد بود.

اگر ساکن ایران هستید، در یک سایت صرافی ایرانی، به*راحتی می*توانید با کارت بانکی خود به*طور مستقیم بیت کوین بخرید یا ارزهای دیجیتال دیگر خود را به بیت کوین تبدیل کنید. اگر در خارج از کشور زندگی می*کنید، برای خرید بیت کوین با کارت اعتباری یا حساب بانکی خود می*توانید از یک صرافی بیت کوین خارجی خرید را انجام دهید.


آموزش خرید بیت کوین از صرافی*ها​

برای خرید بیت کوین از یک صرافی فقط کافی است چند گام ساده زیر را طی کنید:

  • نصب کیف پول بیت کوین
  • پیداکردن صرافی معتبر بیت کوین
  • انجام احراز هویت با مدارک شناسایی
  • خرید بیت کوین و دریافت در کیف پول
خرید بیت کوین از صرافی ایرانی​

اگر ساکن ایران هستید، خرید مستقیم بیت کوین با ریال و کارت بانکی از طریق سایت*های ایرانی یکی از بهترین گزینه*های ممکن است. فقط کافی است کلمه «خرید بیت کوین» یا «خرید ارز دیجیتال» یا «خرید تتر» را در گوگل جستجو کنید تا با تعداد زیادی وب*سایت صرافی ایرانی مواجه شوید.

معمولاً وب*سایت*های صفحه اول گوگل معتبر هستند و فقط در قیمت و کیفیت خدمات می*توانند متفاوت عمل کنند. مثلاً یک صرافی می*تواند نسبت به سایرین نقدشوندگی بالاتری داشته یا از پشتیبانی بهتری برخوردار باشد. با این حال، به گوگل اتکا نکنید و حتماً قبل از ثبت*نام در یک صرافی، از اعتبار آن مطمئن شوید. بررسی آدرس، شماره تلفن و سابقه فعالیت ازجمله مهمترین مواردی هستند که باید بررسی کنید.

خرید بیت کوین از صرافی خارجی​

با کارت*های اعتباری بین*المللی (مانند مسترکارت و ویزا)، پی*پل، وبمانی، پرفکت *مانی، ارزهای دیجیتال دیگر (مانند تتر یا اتر) و … می*توان از صرافی*های خارجی هم بیت کوین خریداری کرد. البته اگر ساکن ایران هستید، به*دلیل تحریم*ها امکان خرید مستقیم وجود ندارد و معمولاً باید از واسطه*ها کمک بگیرید که هزینه تمام*شده را افزایش می*دهد.

کوین*بیس (Coinbase.com)، بیت*استمپ (Bitstamp.net) و بایننس (Binance.com) بزرگترین صرافی*هایی هستند که شما می*توانید با کارت اعتباری خود (ویزا و مسترکارت) از آنها بیت کوین بخرید. چنجلی (Changelly.com) هم یکی دیگر از سایت*های مطرحی است که امکان خرید بیت کوین با کارت اعتباری در آن وجود دارد.

معمولاً در هر کشور یک روش خرید از دیگر روش*ها محبوب*تر است. به*عنوان مثال، در استرالیا، اغلب کاربران از وب*سایت Coinspot برای خرید ارزهای دیجیتال استفاده می*کنند. برای پیدا کردن روش مناسب خرید بیت کوین در کشور محل زندگی خود، فقط کافی است کلمه «Buy Bitcoin» را با نام کشور محل زندگی خود گوگل کنید؛ مثال: Buy Bitcoin in Australia.

احراز هویت با مدارک شناسایی​

در بیشتر صرافی*های ارز دیجیتال، به*خصوص صرافی*های ایرانی، پس از ثبت*نام باید با ارسال تصویر مدارک شناسایی خود، احراز هویت کنید. احراز هویت برای این انجام می*شود که صرافی مطمئن شود شما همان شخصی هستید که بیت کوین را خریداری کرده*اید. این کار برای جلوگیری از کلاهبرداری* و پولشویی احتمالی انجام می*شود.

در اغلب صرافی*های ایرانی باید تصویر مدارک شناسایی خود (مثل کارت ملی و کارت بانکی) را برای صرافی بفرستید تا حساب شما را تأیید کند. بعضی از صرافی*ها هم برای اطمینان بیشتر از شما درخواست عکس سلفی می*کنند.

در بیشتر صرافی*های خارجی برای مبالغ پایین احراز هویت انجام نمی*شود، اما در صورت مشکوک*شدن احتمال درخوست احراز هویت وجود دارد. در این سایت*ها معمولاً احراز هویت با پاسپورت انجام می*شود. به*دلیل تحریم*ها، اغلب اوقات احراز هویت با پاسپورت ایرانی مورد پذیرش قرار نمی*گیرد.

نحوه انجام احراز هویت در سایتی که شما انتخاب می*کنید، به*طور کامل توضیح داده شده است.

انتقال پول به صرافی و خرید بیت کوین​

در بیشتر صرافی*های ایرانی، خریداران و فروشندگان افراد حقیقی هستند و صرافی فقط نقش واسطه را بازی می*کند و از هر سفارش اندکی کارمزد برای خدمات خود برمی*دارد. در بعضی دیگر از صرافی*ها، کاربران مستقیماً با خود صرافی معامله می*کنند.

پس از احراز هویت در صرافی می*توانید حساب خود را با کارت بانکی خود به*صورت آنلاین شارژ کنید و با ثبت سفارش خرید بیت کوین بخرید.

پس از خرید بیت کوین، بعضی از سایت*ها بیت کوین را روی کیف پول*های موجود روی سایت ذخیره می*کنند؛ اما برای امنیت بیشتر می*توانید بیت کوین* خود را به کیف پول شخصی برداشت کنید.

آیا خرید بیت کوین قانونی است؟​

هنوز قوانین روشنی درباره بیت کوین تعیین نشده است؛ اما نگهداری و خرید بیت کوین برای مردم در بیشتر کشورهای دنیا ازجمله ایران ممنوع و جرم نیست.

در حال حاضر خرید بیت کوین به خودیِ*خود هیچ*گونه منع قانونی ندارد، مگر اینکه با بیت کوین*های خریداری*شده جرمی (مثل پولشویی و تأمین مالی تروریست) انجام شود.

بانک مرکزی ایران در تاریخ ۹ دی ماه ۱۳۹۶، طی اطلاعیه*ای به*کارگیری ابزار بیت کوین و سایر ارزهای مجازی در تمام مراکز پولی و مالی کشور را ممنوع اعلام کرد. طبق این اطلاعیه هرگونه استفاده و خرید و فروش بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال در بانک*ها، مؤسسات مالی و صرافی*های دارای مجوز بانک مرکزی رسماً ممنوع اعلام شد. اما این حکم هم به*معنای ممنوعیت برای مردم نبود.

در مورد کلاهبرداری*های احتمالی در این فضا، نهادهای حافظ امنیت مثل نیروی انتظامی و پلیس فتا در قبال کلاهبرداری*های این حوزه به*عنوان یک فناوری مسئولیت و اختیاراتی دارند. جدای بحث چیستی ارزهای دیجیتال، به*عنوان یک فناوری، قانون می*تواند پیگیری*های لازم را تا جایی که ممکن باشد انجام دهد.

در صورت رخ*دادن هرگونه کلاهبرداری، هک و یا عدم وفای به عهد در فضای ارزهای دیجیتال، شخص می*تواند شکایت رسمی ارائه دهد و دادگاه به آن رسیدگی خواهد کرد.

سؤالات متداول درباره خرید بیت کوین​

بهترین روش خرید بیت کوین در ایران چیست؟
این کاملاً سلیقه*ای است و هر کس نسبت به شرایط خود راهی برای خرید بیت کوین انتخاب می*کند. اما به*طور کلی بیشتر افراد از سایت*های ایرانی برای خرید بیت کوین استفاده می*کنند.
آیا خرید بیت کوین بدون احراز هویت ممکن است؟
شاید بتوانید از اشخاص حقیقی در شبکه*های اجتماعی (مثل گروه*های تلگرامی) بدون احراز هویت بیت کوین بخرید؛ اما این کار ریسک*های زیادی دارد و ممکن است فرد موردنظر مجرم یا کلاهبردار باشد.
ارزان* ترین روش خرید بیت کوین چیست؟
پاسخ این سوال نسبی است؛ اما از یک دیدگاه کلی، برخی از افراد به*طور مستقیم از استخراج*کنندگان (ماینرها) بیت کوین می*خرند که به این ترتیب دیگر نیاز به پرداخت کارمزد و هزینه*های اضافی به صرافی*ها نیست.
آیا باید حتما یک بیت کوین بخرم؟
نه، بیت کوین به واحدهای کوچکتری تبدیل می*شود. مثلاً شما می*توانید ۰.۰۰۱ از یک بیت کوین را بخرید.
حداقل مقدار خرید بیت کوین چقدر است؟
شما می*توانید حتی با ۱۰۰ هزار تومان هم بیت کوین بخرید. البته برخی از صرافی*ها ممکن است مبلغی را به*عنوان حداقل تعریف کنند؛ اما روی کاغذ با هر مبلغی که پاسخگوی کارمزدهای شبکه بیت کوین و صرافی باشد، می*توان بیت کوین خرید.