از زمان ظهور بیت کوین، بسیاری از ارزهای دیجیتال جدید از نظر نحوه استفاده، جایگزین هایی را ارائه کرده اند. امثال اتریوم ویژگی های جدید و خدمات دنیای واقعی را اضافه کرده اند. و سپس Dogecoin وجود دارد، یک ارز دیجیتال که تحت تأثیر الگوهای رفتاری اینترنتی قرار گرفته است.
همانطور که رویکرد بازیگوش تکامل یافت، یک ارز دیجیتال الهام گرفته از Dogecoin به نام Shiba Inu coin (SHIB) متولد شد.
SHIB coin یک ارز دیجیتال مبتنی بر میم است که از نژاد سگ ژاپنی Shiba Inu در لوگوی خود استفاده می کند. SHIB در طول بازار صعودی بهار 2021 توجه خود را به خود جلب کرد، اما پس از حضور ایلان ماسک در SNL شتاب واقعی به دست آورد.
بیایید نگاهی به برخی از ویژگی*ها مانند تاریخچه، اهداف و عملکرد سکه بیندازیم تا بهتر متوجه شوید که آیا SHIB سرمایه*گذاری خوبی برای شماست.

شیبا اینو یکی از رمزارزهایی است که در دوره آموزش ارز دیجیتال در مشهد، خیلی کامل به آن پرداخته می شود. در ادامه هم شیبا را با هم بررسی می کنیم.

شیبا اینو چیست؟

SHIB اغلب به عنوان یک ارز دیجیتال مبتنی بر شوخی نامیده می شود که قصد دارد عملکرد بهتری داشته باشد و از Dogecoin بزرگتر شود. همانطور که می دانیم توکنی که روی بلاک چین Shiba Inu اجرا می شود SHIB نام دارد و یک توکن ERC-20 است.

سکه شیبا اینو چگونه کار می کند؟

Shiba Inu پروژه ای است که در شبکه اتریوم راه اندازی شده است. به همین دلیل است که مکانیسم اجماع شیبا اینو مانند مکانیسم اجماع اتریوم است: اثبات کار (PoW) در حال انتقال به اثبات سهام (PoS).

مکانیسم PoW نشان می دهد که پاداش استخراج به قدرت محاسباتی گره ها بستگی دارد. مکانیسم PoS پاداش ماینینگ را بر اساس تعداد سکه*هایی که در شبکه واریز می*کنید، قرار می*دهد.

همانطور که در بالا ذکر شد، توکن های SHIB توکن های ERC-20 در شبکه اتریوم هستند. چنین توکن*هایی قابل تعویض هستند، به این معنی که می*توان آن*ها را تکرار کرد زیرا هر یک از آنها دارای ارزشی معادل هستند.

کل عرضه شیبا

مجموع عرضه شیبا اینو 1 کوادریلیون SIB است. این یک سهام غیرمعمول بزرگ است. بنابراین، اگرچه عرضه SHIB محدود است، اما هنوز به اندازه کافی بزرگ است که دارایی های تورم زا باشد. از 29 می 2021، Shiba Inu تقریباً 394.8 تریلیون شیبا در گردش دارد.

50 درصد از کل عرضه SHIB از Uniswap تامین می شود. 50 درصد باقیمانده به یک آدرس رمزنگاری متعلق به ویتالیک بوترین، یکی از بنیانگذاران اتریوم ارسال شد. این سکه های ارسال شده به بوترین "سوخته" در نظر گرفته می شوند، اگرچه اگر بوترین تصمیم بگیرد که می خواهد از آنها استفاده کند، همچنان در دسترس هستند.

چشم اندازهای شیبا اینو

Shiba Inu در حال حاضر روی صرافی غیرمتمرکز خود (DEX) کار می کند. ShibaSwap DEX که در ژوئن 2021 منتشر شد، برای تجارت ارزهای دیجیتال مختلف با استفاده از توکن*های SHIB استفاده خواهد شد. ShibaSwap ادعا می کند که یکی از امن ترین و غیرمتمرکزترین صرافی ها در بازار خواهد بود.
همانند دیگر استخرهای نقدینگی، کاربران می*توانند توکن*هایی را به استخر SHIB ShibaSwap واریز کنند تا سود کسب کنند. Shibaswap قرار است از عباراتی مانند "DIG"، "BURY"، "BRING"، "CURE" و "BONE LEAF" استفاده کند. با «ماینینگ» توکن*های SHIB، نقدینگی را در اختیار استخر SHIB قرار می*دهید و توکن*های BONE کسب می*کنید (به زودی).

با «دفن کردن» توکن*های SHIB، می*توانید توکن*هایی را در بلاک چین Shiba Inu به اشتراک بگذارید و در قالب توکن*های اضافی SHIB پاداش دریافت کنید. "انتخاب" به شما امکان می دهد مستقیماً توکن های SHIB خود را با سایر توکن ها مبادله کنید. "Treat" نشانه دیگری است که انتظار می رود به زودی منتشر شود. آخرین اما مهم، "Bonefolio" نمونه کارهایی است که می توانید به ذخیره خود دسترسی داشته باشید.

از نظر توکنومیک، توکن BONE که قرار است به زودی عرضه شود، در مجموع 250 میلیون توکن عرضه می کند. توکن های BONE را می توان هم برای رای دادن و هم برای تجارت استفاده کرد. شیبا اینو قصد دارد این توکن ها را بر روی فضای غیرمتمرکز مالی (DeFi) متمرکز کند.

همچنین یک توکن Doge Killer (LEASH) وجود دارد که مانند توکن ERC-20 در بلاک چین Shiba Inu عمل می کند. این توکن در مقایسه با SHIB و BONE عرضه بسیار کمتری دارد، تنها 107647 لید.

به دلیل این عرضه نسبتاً کم، قیمت سرب بسیار بالاتر است، با بالاترین قیمت در تمام دوران نزدیک به 8900 دلار در 11 می 2021. LEASH را می توان در Uniswap خریداری کرد.

منشا سکه شیبا اینو

بیایید با ریشه نام شیبا اینو شروع کنیم. شیبا اینو یک نژاد سگ ژاپنی است. این نژاد از میم های اینترنتی با نام "دوج" در قرن بیست و یکم الهام گرفته است.

این میم به قدری محبوب شد که برخی از برنامه نویسان را برانگیخت تا یک ارز رمزنگاری شده بر اساس آن ایجاد کنند که آن را Dogecoin نامیدند.

در ابتدا، Dogecoin هیچ موفقیت قابل توجهی نداشت. با گذشت سال ها و رشد جامعه آن، Dogecoin شروع به تبدیل شدن به یک سرمایه گذاری جدی کرد.

این امر باعث شده است که افراد دیگر بتوانند ارزهای رمزنگاری شده خود را بر اساس میم ها یا به سادگی بر اساس خود Dogecoin راه اندازی کنند. بنابراین، شیبا اینو ایجاد شد.

بنیانگذار شیبا اینو ناشناس است و با نام مستعار ریوشی شناخته می شود. اما برخلاف سایر سکه های مبتنی بر دوج کوین، شیبا اینو در واقع یک هدف خاص دارد: عملکرد بهتر از دوج کوین.

شیبا Iخوب قصد دارد با ارائه خدمات بیشتر و بهتر نسبت به Dogecoin به این مهم دست یابد. چنین خدماتی ممکن است دقیقاً همان چیزی باشد که ShibaSwap قصد دارد به زودی معرفی کند.

این پروژه ICO یا هر شکل دیگری از بودجه توسعه را انجام نداد. این ممکن است یکی از دلایلی باشد که برخی از ویژگی های آن مانند ShibaSwap به مرور زمان اضافه می شود و در راه اندازی اولیه پروژه لحاظ نشده است.

50 درصد از کل عرضه ای که به Vitalik Buterin رفت در ابتدا به عنوان توکن سوخته تلقی شد. اینطور نبود که Vitalik Buterin در واقع 50 تریلیون دلار از 500 تریلیون دلار را برای تأمین مالی موسسه خیریه Polygon که در حال مبارزه با COVID-19 در هند است استفاده کرد.

کمک مالی بوترین حدود یک میلیارد دلار توکن بود. در حالی که این ممکن است تأثیر منفی جزئی بر قیمت NIB ها داشته باشد، به گسترش بیشتر جامعه Shiba Inu کمک کرد.

تاریخچه قیمت سکه های شیبا اینو

SHIB سفر قیمت خود را در آگوست 2020 با قیمت زیر 0.00000001 دلار آغاز کرد. این قیمت های بسیار پایین در طول سال 2020 و تا اوایل سال 2021 حفظ شده است.

قیمت با شروع روند صعودی بازار از روند صعودی بازار پیروی کرد و در آوریل سال جاری به 0.000003 دلار رسید. پس از حدود دو هفته افت، قیمت در نهایت در 7 می، زمانی که قیمت حدود 0.000001 دلار بود، بزرگترین افزایش تاریخ خود را آغاز کرد.

تا 11 می، قیمت به 0.00003 دلار رسید. این به معنای افزایش 3300 درصدی قیمت ها در عرض یک هفته بود. از آن زمان، قیمت به آرامی کاهش یافته است.

تاریخچه قیمت برای شیبا اینو (SHIB). منبع: CoinMarketCap

از 29 می امسال، قیمت SHIB حدود 0.000007 دلار است. با حجم عرضه حدود 394.8 تریلیون. دلار، ارزش بازار SHIB حدود 2.9 میلیارد دلار است، در حالی که ارزش بازار کاملاً رقیق شده حدود 7.5 میلیارد دلار است. این ارزش بازار، SHIB را در رتبه 33 در رتبه بندی ارزش بازار ارزهای دیجیتال قرار می دهد.

پروژه های فعلی شیبا اینو

Shiba Inu در حال حاضر روی تکمیل ShibaSwap کار می کند. همراه با ShibaSwap، Shiba Inu همچنین روی توکن*های جدیدی کار می*کند که انتظار می*رود در حال حاضر روی بلاک چین Shiba Inu راه*اندازی شوند، مانند توکن*های BONE و TREAT.

راه اندازی ShibaSwap DEX و توکن های ذکر شده احتمالاً Shiba Inu را پروژه ای بسیار جدی تر جلوه می دهد زیرا میدان DeFi به سمت بهره برداری حرکت می کند.

Shiba Inu پروژه دیگری به نام Shiba Inu Rescue را توسعه داده است. این پروژه شامل نجات سگ های واقعی شیبا اینو است که گم شده اند یا نیاز به نجات دارند. با استفاده از پلتفرم AmazonSmile، مردم می توانند با کمک مالی به این پروژه کمک کنند.

بهترین بخش در مورد این پروژه این است که به هیچ وجه نیازی به کمک مالی مستقیم ندارد. هر زمان که برای سفارش محصول از AmazonSmile استفاده می کنید، می توانید Shiba Inu Rescue را به همراه نام سازمان وارد کنید و درصدی از پولی که برای خرید محصول خرج می کنید به Shiba Inu Rescue می رسد.

چنین پروژه ای یک محیط مثبت و قابل اعتماد در جامعه شیبا اینو ایجاد می کند. پروژه هایی مانند این یکی از دلایلی است که برخی از مردم دیگر به Shiba Inu به عنوان یک ارز دیجیتال شوخی نگاه نمی کنند، بلکه در دراز مدت به عنوان چیزی بسیار جدی تر نگاه می کنند.

آیا SHIB قاتل دوج است؟

همانطور که قبلا ذکر شد، SHIB نام خود را از شباهت آن به Dogecoin گرفته است. با این حال، این ارز دیجیتال بر خلاف سایر ارزهای دیجیتال مبتنی بر دوج است. SHIB در واقع یکی از اولین ارزهای رمزنگاری شده است که قصد دارد Dogecoin را "کشتن" کند. از این رو، برخی افراد شیبا اینو را قاتل دوج کوین می نامند.

هنگامی که به آنچه SHIB و Dogecoin به بازار ارزهای دیجیتال می آورند فکر می کنید، ممکن است اولی برتری داشته باشد زیرا خدمات بیشتری را به کاربران خود ارائه می دهد. از آنجایی که Dogecoin از حمایت سرمایه*گذاران بزرگی مانند Elon Musk برخوردار است و محبوب*تر از SHIB است، پیش*بینی اینکه آیا واقعاً می*تواند از Dogecoin بزرگتر شود یا خیر، دشوار است. در نهایت، فقط زمان مشخص خواهد کرد.

آینده ارز دیجیتال شیبا اینو

شیبا اینو به*روزرسانی*های بیشتری را به*صورت آنلاین و همچنین افزودن ویژگی*های جدید وعده داده است. یکی از این فرصت ها می تواند ورود به بازار NFT باشد. اگر این اتفاق بیفتد، کاربران می*توانند توکن*های غیرقابل تعویض بخرند و بفروشند. علاوه بر این، Shiba Inu یک انکوباتور هنرمند شیبا راه اندازی کرده است که از طریق آن قصد دارند ده هنرمند را برای خلق آثاری استخدام کنند که سپس می توانند به عنوان NFT های رسمی شیبا ضرب شوند.

در مورد قیمت شیبا اینو، کارشناسان معتقدند که در دراز مدت می تواند با سرعت ثابتی رشد کند.

همچنین به خاطر داشته باشید که شیبا اینو به شدت تحت تأثیر اتریوم است زیرا بر روی شبکه اتریوم ساخته شده است. از آنجایی که اتریوم قصد دارد به اتریوم 2.0 ارتقا یابد، تغییراتی در Shiba Inu نیز وجود دارد. یکی از تغییرات قابل توجه می تواند به طور بالقوه نحوه ایمن شدن شبکه با برنامه ریزی انتقال از PoW به PoS باشد.

نتیجه

در نتیجه، می توان گفت که SHIB به تدریج شروع به تبدیل شدن به یک سکه "شوخی" کردبه یک ارز دیجیتال جدی تبدیل شده است. با توجه به برنامه*های ShibaSwap برای ارتقاء و NFT، این شبکه احتمالاً در فهرست*های نظارتی بسیاری از سرمایه*گذاران قرار خواهد گرفت. هنوز تا تبدیل شدن به یک رقیب جدی برای Dogecoin راه درازی در پیش دارد، اما قطعاً در مسیر درستی قرار دارد.